baner baner

Na stronie znajdziesz

Światowe dni młodzieży - Madryt 2011

Światowe Dni Młodzieży to cykliczne spotkania młodych katolików z całego świata, którzy na zaproszenie Ojca Świętego przybywają do wyznaczonego przez niego miasta, aby we wspólnocie Kościoła wyznać wiarę w Jezusa Chrystusa. ŚDM są szansą dla młodych ludzi do nawiązania kontaktów z ich rówieśnikami z całego świata, do odkrycia na nowo Kościoła, do odnowy i pogłębienia wiary, do zrozumienia co oznacza Bóg w ich życiu, do dzielenia się tym z przyjaciółmi i znajomymi. Są okazją do przeżywania Ewangelii w sposób praktyczny, do słuchania jej i głoszenia innym. ŚDM dają możliwość poznania innej kultury, kraju, tradycji i języka.


Inicjatorem tych Dni był Jan Paweł II, który po niezapomnianym spotkaniu z młodymi w Niedzielę Palmową 1984 roku ustanowił oficjalnie w 1985 roku Światowe Dni Młodzieży jako wydarzenie cykliczne, wpisane w kalendarz kościoła powszechnego. Od tego roku, na przestrzeni 26 lat odbyło się dziesięć spotkań o charakterze międzynarodowym w różnych miejscach na świecie. W Buenos Aires w Argentynie (1987), w Santiago de Compostela w Hiszpanii (1989), w Częstochowie w Polsce (1991), w Denver w USA (1993), w Manili na Filipinach (1995), w Paryżu we Francji (1997), w Rzymie we Włoszech (2000), w Toronto w Kanadzie (2002), w Kolonii w Niemczech (2005) i w Sydney w Australii (2008). Wędrówce młodych w ramach ŚDM po różnych kontynentach towarzyszy Krzyż ŚDM. Został im powierzony przez Jana Pawła II w roku 1984. Gromadzi on młodych na modlitwie, a jednocześnie jest symbolem pokoju oraz zaufania Kościoła do młodych.


Najbliższe międzynarodowe obchody ŚDM odbędą się w tym roku w Madrycie w dniach 16-21 sierpnia. Hiszpański Komitet Organizacyjny spodziewa się ponad 2 mln uczestników z prawie wszystkich krajów świata, którzy spotkają się z papieżem Benedyktem XVI.


Wielu młodych przybędzie do Hiszpanii już 11 sierpnia, by spędzić pięć dni we wspólnotach parafialnych. Program tzw. Dni w Diecezjach to różnorodne wydarzenia: od zwiedzania historycznych miejsc, spotkań z hiszpańskimi rodzinami, poprzez wspólną modlitwę w czasie Mszy św. i czuwań aż po prace społeczne na rzecz wspólnot i osób potrzebujących, a także koncerty i imprezy sportowe. Dni w Diecezjach pozwalają młodym bliżej poznać lokalny Kościół, w którym goszczą, a także dają okazję do ewangelizacji. Dokładny program spotkań każda diecezja przygotowuje osobno.


15 i 16 sierpnia młodzież zacznie przybywać do Madrytu, gdzie zostanie zakwaterowana u rodzin lub w szkołach, salach parafialnych i halach. Msza św. inaugurująca XXVI Światowe Dni Młodzieży sprawowana będzie 16 sierpnia przez abp. Madrytu kard. Antonio Maria Rouco Varela na Plaza de la Cibeles w samym centrum miasta. Jednocześnie przez cały czas trwać będzie adoracja eucharystyczna w wybranych kościołach na terenie miasta, sakrament pojednania w Parku del Retiro oraz adoracja Krzyża i Ikony ŚDM.


Pomiędzy 16 a 19 sierpnia trwał będzie Festiwal Młodych. Składają się na niego inicjatywy zorganizowane przez Lokalny Komitet Organizacyjny oraz działania artystyczne młodych ze wszystkich zakątków świata. Festiwal ma pozwolić młodym przedstawić innym swoje różnorodne kultury, języki i doświadczenia. Festiwal Młodych to inicjatywy muzyczne, taneczne, teatralne, audiowizualne, ale również wystawy oraz prezentacje biografii świętych i misjonarzy z całego świata.


Od środy 17 sierpnia 2011 roku, przez trzy dni, na terenie Madrytu odbywać się będą w ponad 300 miejscach katechezy w grupach językowych prowadzone przez biskupów. Podczas spotkań młodzi będą mogli zadawać pytania biskupom i rozmawiać z nimi o wybranych tematach związanych nie tylko z religią i Kościołem. Dla Polaków wyznaczonych zostanie kilkanaście takich miejsc, w których spotkają się z nimi polscy biskupi.


Benedykt XVI przybędzie do stolicy Hiszpanii w czwartek, 18 sierpnia. Ceremonię powitania papieża zaplanowano po południu w centrum Madrytu na Plaza Cibeles. Następnego dnia wieczorem młodzi wezmą udział w Drodze Krzyżowej, która prowadzona będzie głównymi ulicami miasta. W czasie nabożeństwa delegacje różnych hiszpańskich bractw pasyjnych z wybranych regionów kraju nieść będą wielkie figury świętych, nawiązujące do tradycji wielkotygodniowych procesji podczas hiszpańskiego Semana Santa.


W sobotę, 20 sierpnia, uczestnicy wyruszą z centrum Madrytu w 8-kilometrową pielgrzymkę na dawne lotnisko Cuatro Vientos (Czterech Wiatrów), gdzie odbędzie się modlitewne czuwanie z Benedyktem XVI. Po zakończeniu spotkania młodzież pozostanie na miejscu przez całą noc. W tym czasie w specjalnych namiotach odbywać się będzie adoracja Najświętszego Sakramentu. W tym miejscu zgromadzi się największa liczba uczestników.

Kulminacyjnym punktem XXVI Światowych Dni Młodzieży będzie Msza św. w niedzielę 21 sierpnia 2011 roku pod przewodnictwem papieża na Cuatro Vientos. Na jej zakończenie ogłoszone zostanie kolejne miejsce międzynarodowego spotkania.


Zapisy młodych Polaków, którzy chcą wziąć udział w madryckim spotkaniu nadal trwają. Zgłoszenia należy kierować do koordynatorów diecezjalnych i osób odpowiedzialnych za tworzenie grup w poszczególnych parafiach i wspólnotach. Szczegółowe namiary na te osoby można znaleźć na stronie internetowej www.madryt2011.pl klikając na interaktywna mapę Polski. Długość wyjazdu do Hiszpanii oraz ceny zależą od wybranego pakietu uczestnictwa, rodzaju transportu i opcjonalnej części turystycznej. Najczęściej wahają się one w granicach od 1,5 tys. do 3 tys. złotych.


W ramach przygotowań do spotkania w Madrycie polska młodzież organizuje ciekawe inicjatywy promocyjne, m.in.: koncerty, festiwale młodych, audycje radiowe, programy telewizyjne, przeglądy kina hiszpańskiego czy akcje pt. Przytulanie misia. Wiele osób zakłada specjalne grupy, w których wspólnie uczą się języka hiszpańskiego i poznają kulturę i kuchnię tego kraju. O większości z nich można przeczytać na stronie www.madryt2011.pl oraz www.madrid11.com


Krajowe Biuro Organizacyjne Światowych Dni Młodzieży, biuro@sdm.org.plPowrót do Strony Głównej

kanal-rss Wszystkie prawa zastrzeżone © 2013 statystyka

statystyki

Dziś jest 16 Styczeń 2019 r. Teraz jest 11:25

Kontakt

Mapa Strony