baner baner

Hiszpania

To największe z trzech państw położonych
na Półwyspie Iberyjskim. Na zachodzie
Hiszpania graniczy z Portugalia, na południu
z należącym do Wielkiej Brytanii Gibraltarem,
oraz przez Ceute i Melille z Marokiem.
Na północy, przez Pireneje, kraj graniczy
z Francja i Andora. (hiszp.)Reino de Espana,
(gal.)Reino de Espana, (kat.)Regne d'Espanya,

linia

Ostatnie zdjęcia z Hiszpanii

linia

Hiszpania w liczbach

Powierzchnia - 504.700 km2
Liczba ludności - 47 000 000
Język - oficjalnie casteliano (hiszpański)
Jednostka monetarna - Euro
Numer kierunkowy - +34
Domena internetowa - .es
Religia - (dominująca ) Katolicyzm

linia

Hiszpania i artykuły o niej...

Hiszpania liczy 41 mln. mieszkańców i każdego roku przyjmuje
ponad 58 milionów turystów, zajmuje obszar 504 780 km2,
stolica i jednocześnie największym miastem jest Madryt.
Państwo składa się z 17 niezależnych pod siebie regionów, które
obejmują 50 prowincji. Hiszpania jest oddzielona na północy
Pirenejami od Europy, na południu nieomal sięga Afryki.
Ma bardzo długie atlantyckie i śródziemnomorskiego wybrzeża oraz dwa archipelagi- Baleary i Wyspy Kanaryjskie. Bardzo rożne są tu
zarówno klimat, jak i pejzaż, który zmienia się od pokrytych
śniegiem pirenejskich szczytów, poprzez zielone łąki położone w Galicji i gaje pomarańczowe w Walencji i do pustynnej Almerii.

linia

Nieodkryta przez Was Majorka.

W wieku 15 lat w moim wyobrażeniu Majorka była synonimem luksusu, drogą wyspą zwiedzaną masowo przez Niemców. Jednak mieszkając tu przez wiele lat odkryłam, że jest to jedno z najbardziej fascynujących miejsc na świecie, które przyciąga ludzi od zawsze. Położona na szlaku morskim Majorka przyciągnęła Greków, Cartageńczyków, Rzymian, Muzułmanów, Żydów, Chrześcijan i Piratów. Wszyscy odcisnęli swój ślad na wyspie. Od wieków przyciągała także osobistości z całego świata. Tak o Majorce pisał Chopin: „Jestem w Palmie, między palmami, cedrami, kaktusami, oliwkami, pomarańczami, cytrynami, aloesami, figami, granatami, itd. Niebo jak turkus, morze jak lazur, góry jak szmaragd, powietrze jak w niebie. W dzień słońce, wszyscy letnio chodzą, i gorąco; w nocy gitary i śpiewy po całych godzinach. […] Słowem, przecudne życie... Chopin odwiedził Majorkę zimą, kiedy na drzewach wiszą cytryny i pomarańcze. Zaraz potem kwitną przepięknie migdały i bywają dni, w których ludzie wygrzewają się na słońcu. Wiosna jest też czasem masowego przyjazdu rowerzystów i miłośników pieszych górskich wycieczek. Majorka poza przepięknymi plażami i ciepłym śródziemnomorskim klimatem posiada również pasmo górskie Serra de Tramuntana, które znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Od poziomu morza, aż do najwyższego szczytu Puig Major (1443 m) miłośnicy krajobrazów, kultury, tradycji, pieszych wycieczek czy gastronomii będą potrafili docenić walory tego miejsca. Majorka jest także oazą dla artystów i pisarzy, ponieważ poza latem jest tu pięknie i spokojnie. Jeżeli będą mieli Państwo ochotę na zwiedzanie ze mną Majorki to zapraszam serdecznie. wycieczkipomajorce@gmail.com www.wycieczki-po-majorce.pl wycieczkipomajorce@gmail.com Agata linia

Hiszpański styl Życia

Mieszkańcy nadzwyczajnego kraju jakim jest Hiszpania maja malo cech wspólnych oprócz wrodzonej towarzyskości i wiecznej ochoty
do uprzyjemniania sobie czasu i życia . Zazwyczaj poświęcają tyle samo energii na radowanie się życiem , ile na prace. Słowo mańana ( jutro - odsuwanie wszystkiego do jutra) jest nieprawdą , niemniej ludzie tu nie bardzo liczą się z czasem i raczej podporządkują obowiązki kontaktom towarzyskim,niż pozwolą na to, by rządził
nimi zegar. Życie większości Hiszpanów koncentruje się głównie wokół rodziny. odczuwają głęboki związek ze swoim pueblo - miasteczkiem lub wioska,z której pochodzi ich rodzina-i powracają tam chętnie przy każdej okazji.

linia

Hiszpańskie fiesty

W ciągu całego roku prawie każdego dnia odbywa się gdzieś
w Hiszpanii jakaś fiesta. Każde miasto, miasteczko lub wioska
czci swojego patrona, Matkę Boska albo zmianę pory roku
procesjami, korridami, odtwarzaniem dawnych bitew, pradawnymi
obrządkami lub pielgrzymka do odległego sanktuarium, często
połączoną z odpustem. Jakakolwiek by była jej przyczyna, fiesta
jest znakomita okazja do oderwania się od codziennego życia
(większość sklepów i biur jest wówczas zamknięta) i oddana
się świętowaniu. Korrida jest widowiskiem, w którym mężczyźni
(a także nieliczne kobiety) prowadzą walkę na śmierć i życie
z bykiem. W tym czasie widzowie razem z matadorem przeżywają
jego strach i podniecenie. Korrida składa się z trzech części
zwanych "tercios" W pierwszej, matadorowi i jadącym konno
pikadorom pomagają peonem (piesi pomocnicy). W drugiej,
piesi banderillero wbijają 3 pary włóczni w kark byka. W trzeciej
(tercji śmierci),matador wykonuje serie uników z muleta.
Następnie zabija byka ciosem szpady.

linia

Flaga Hiszpani


Napisz newsa, artykuł...

Jeżeli jesteś zainteresowany(a) napisaniem ciekawego artykułu związanego z Hiszpanią skontaktuj się zemną w dziale Kontakt

spacer linia linia Drugie miejsce linia


Niestety chmura tagów nie może zostać wyświetlona w Twojej przeglądarce.


1

Zobacz równiez

Baleary Andaluzja

Andora Asturia

costa brava katalonia

linia

Katalonia mówi stop Korridzie

Hiszpania : 2010-08-02.r. przez - Irek

pilka Korrida w Hiszpanii - jakże znana i popularna ale przez wielu potępiana. Czym jest korrida ? Iberyjską kulturą i duma Hiszpanii czy męczeństwem dla zwierząt. Dla wielu jest to polemika bez końca polemika która doprowadziła do zakończenia korridy w Katalonii. Już w niewielu miastach organizowano „nierówną walkę” Barcelona była ostatnim miastem w Katalonii w którym organizowano w miarę regularnie corridę . Pierwszy styczeń 2012r. jest datą definitywnie zakazująca organizacji imprez tego rodzaju. Warto dodać że w Katalonii mieście Olot znajduje się drugi najstarszy placa de toros na półwyspie Iberyjskim . Czy decyzja parlamentu Katalońskiego jest słuszna ? ciężko powiedzieć zdania są podzielone .

linia

Hiszpania mistrzem świata

Hiszpania : 2010-07-11.r. przez - Irek

pilka Po wielkim emocjonującym meczu Hiszpania – Holandia możemy na spokojnie napisać Hiszpania mistrzem świata w piłce nożnej. 1-0 takim wynikiem zakończył się wielki finał, wielki mecz w którym zwyciężyła Hiszpania . Nie tylko Hiszpanie ale również Katalończycy byli mocno związani z tymi finałami a to dlatego że praktycznie polowa drużyny to podstawowi gracze chluby i dumy Katalonii FC Barcelona . Wielki gratulacje dla hiszpańskiego futbolu.

linia

Manifestacja w Barcelonie

Hiszpania : 2010-07-10.r. przez - Irek

manifestacja w barcelonie Wczoraj w Barcelonie w.g. źródeł policji wzięło udział jeden milion sto tysięcy osób w wielkiej historycznej manifestacji. Wielka manifestacja mila być sprzeciwem co do hiszpańskiego Trybunału Konstytucyjnego. Organizator manifestu Òmnium Cultural i osoby biorące w nim udział opowiadają się za pełną niezależnością Katalonii. Wielki historyczny marsz ulicami Barcelony jest potwierdzeniem kilku referendum które odbywały się wcześniej w Katalonii w których ponad 90% glosujących opowiadało się za independencją . Katalonia nie jest jedynym autonomicznym regionem który chce się odłączyć od Hiszpanii, Kraj Basków od wielu już lat walczy o swoją niezależność niestety Baskowie wałczą od lat w bardziej krwawy sposób, ETA jest właśnie ugrupowaniem baskijskim. Katalończycy sami chcą decydować o swojej przyszłości skoro są niezależną autonomią, Trybunał Konstytucyjny chce prawa autonomiczne trochę ograniczyć. Warto wspomnieć ze od 1 lipca wzrósł podatek w całej Hiszpanii do 18% w Katalonii również i dlatego Katalonia jako główny motor hiszpańskiego przemysłu może poczuć się urażona skoro najważniejsze decyzje podejmuje się bez zapytania o zdanie najważniejszych autonomii.

linia

HISZPANIA STRAJKUJE

Hiszpania : 2010-06-12.r. przez - Irek

hiszpania strajkuje Pracownicy tak zwanego sektora publicznego rozpoczęli strajki przeciwko oszczędnością jakie wprowadza hiszpański rząd. Zamrożenie plac sektora publicznego i obniżenie pensji o 5% takie zmiany zostały wprowadzone w ubiegłym tygodniu. Ponad dwa miliny protestujących przeszło ulicami Madrytu i innych większych miast . Nie koniec zmian, wymuszone zmiany przez UE na Zapatero maja dotyczyć także ułatwienia dla przedsiębiorców w stosunku do zwalnianych pracowników . Dzisiaj wygląda to tak : Pracownik zatrudniony na zasadzie umowy stałej w przypadku zwolnienia dostaje odprawę w stosunku do lat przepracowanych w danej firmie, w większości przypadkach jest to 40-sto dniowe wynagrodzenie za każdy przepracowany rok . Rachunek jest prosty – za dziesięć lat pracy w danej firmie dostaniemy troszkę więcej jak całoroczne wynagrodzenie.

linia

Circuit de Catalunya

Hiszpania : 2010-05-06.r. przez - Irek

formula 1 Wyścig formuły pierwszej który odbędzie się w dniach 7-9 maja na torze katalońskim w miejscowości Montmeló która położona jest kilkadziesiąt kilometrów od Barcelony, zapowiada się w bardzo sportowej i emocjonalizującej atmosferze . Już dziś Fernando Alonso zapowiada wielki swój początek wyścigów, które będą odbywały się na terenie europy. Zarówno Alonso jak i wielu kibiców ktroe przybędą na zawody maja wielka nadzieje ze ich hiszpański ulubieniec zwycięży na swoim terenie. Ceny biletów wstępu nie należą do najtańszych, cena ich jest zróżnicowana w stosunku do trybun usytuowanych na danym odcinku toru . Cena najdroższych wejściówek sięga nie bagatela prawie 500 €. oficjalna strona toru to Circuit de Catalunya .

linia

Andaluzja

Hiszpania : 2010-05-05.r. przez - Irek

Andaluzja Już za tydzień na stronie Hiszpania - Katalonia zostanie utworzona nowa podstrona na temat jednego z autonomicznych regionów Hiszpanii którym jest Andaluzja. Opisy miast, Sewilla , Granada, Cordoba , Malaga i wiele innych miast i regionów. Obszerna galeria zdjęć zostanie opublikowana w dziale Galeria Zdjęć , już dziś zapraszamy serdecznie.

linia

Polski Prezydent nie żyje

Hiszpania : 2010-04-10.r. przez - Irek

Lech Kaczyński prezydent polski, zginął w katastrofie lotniczej nad smoleńskiem, jest to największa strata dla powojennej Polski , oprócz pary prezydenckiej zginęli najważniejsi przywódcy sil zbrojnych i wiele ważnych polskich polityków.

linia

Zima w Katalonii

Hiszpania : 2010-03-09.r. przez - Irek

Wczorajsze całodniowe obfite opady śniegu sparaliżowały praktycznie całą katatonię. Zamkniecie szkól, przedszkoli i wiele zakładów pracy w godzinach popołudniowych spowodowane było strachem i bardzo dużą obawą powrotu do domu. Od godziny 16 dnia wczorajszego do dzisiaj ponad 200.000 osób pozbawione jest energii elektrycznej. Z powodu braku prądu pozamykane są szkoły sklepy i zakłady pracy. Zakłady energetyczne zapewniają ze sytuacja powróci do normy jak najszybciej, jednak podkreśla ze prąd do domów powracał będzie stopniowo ponieważ nie możliwe jest natychmiastowe zresetowanie wszystkich odbiorców prądu. Ze względu na trudny i większości przypadkach górzysty teren linie wysokiego napięcia monitorowane są przy pomocy helikopterów.

linia

* Archiwum *

2013: 0102030405
2012: 03
2011: 0102091011
2010: 010203040506070809101112
2009: 010203040506070809101112
2008: 030509101112

kanal-rss Wszystkie prawa zastrzeżone © 2013 statystyka

statystyki

Dziś jest 10 Grudzień 2018 r. Teraz jest 20:59

Kontakt

Mapa Strony